Follow Me

Haber Bülteni

Yetki ve Sorumluluk Devri

Nedir?

Ekibin birlikte etkin iş yapma yeteneğini artırarak, gelişimini sağlama ve en doğru sonuca en hızlı biçimde ulaşabilmek için doğru görev dağılımını yapabilme, uygun işleri uygun kişilere atama ve yetkilendirmeyi gerçekleştirebilme yeteneği olarak tanımlayabiliriz.

[Kaynak]

[Featured Image Kaynak]

İyi delegasyon hem çalışanı hem yöneticiyi rahatlatan en bilindik yönetim ilkelerinden bir tanesidir. Görev dağılımının eşit ve adaletli bir şekilde yapılması takımı ayrıca kuvvetlendiren önemli bir unsurdur.

Yöntem ve Kazanımlar

Aşağıdaki listeyi gözden geçirmenizde fayda var.

  • En önemli kısım adil paylaşım sonrası süreci en etkin en hızlı şekilde tamamlayabilmektir. Yukarıda da ilettiğim gibi takımı takım yapan birlikte iş yapabilme yeteneğidir. Birlikte yapıldığında daha mutlu sonuçlar doğuracağı aşikardır.
  • Takımın birbirinden ve işin bütününden haberdar olması, her birinin bu görevin bir parçası olduğunu hissetmesi ve birbirlerinin gerekliliklerini anlamaları hem sonuca ulaşmayı kolaylaştırır hem de bütünleşmeyi kolaylaştırır. Parçaların her biri ve bütünü herkes için açık ve net olarak paylaşılmalıdır.
  • Her işte olduğu gibi delegasyon konusunda da kaynakların etkin kullanımı önem arz etmektedir. Doğru kişi, doğru iş eşleşmesi başarının derecesini artırır.
  • Ortaya konan iş, beklenen sonuçlar, kontrol noktaları, yolda analizler her biri herkes için çok net olmalıdır. Yoğurdu yeme şekli hariç süreç ne kadar net ise sonuç da o kadar net olacaktır.
  • İki yönlü olacak şekilde ekibin bütünü için faydaları saymakla bitmez geri bildirim bir alışkanlık haline dönüşür ve bu sayede yönlendirmeler amaca hizmet eder.
  • Bir potansiyel hesabı gözetmek, değerlendirmek işin özü sayılır. Planlanan yetki ve sorumluluk devri ile kişilerin ve ekibin de gelişimini sağlayacak hedefler ortaya konmuş olur. Gerekli bilgilendirme, eğitim, yönlendirme ile kişi ve ekibin her aşamada gelişimini sağlamaya yönelik düşünülmelidir.
  • Hareket alanını da doğru aktarılırsa aklı hür, vicdanı hür bireyler yetişir, yetiştirlir :)))

[Kaynak]

Günümüz iş dünyasında yaklaşım yoksunu takım üyeleri “Çakmak” ya da “Kitlemek” kelimesini kullanmayı uygun görse de biz böyle düşünmüyoruz. Ortak akıl sürecin her anında aktif olmalı, yeri ve zamanı geldiğinde ekip birlikte düşünebilmeli ve birlikte bir karar verebilmelidir. İşlerin bir kişide birikmesi vesilesiyle dar boğazların oluşması konusunu tamamen ortadan kaldırır.

İyi bir yöneticinin olmazsa olmaz ihtiyacı ve her gün kendini geliştirmesi gereken konuların başında gelir. Çocuk büyütürken dahi, bu delegasyon konusuna eğilmenizi öneririm. Sorumluluk alan bireyler yetiştirmek ve gelişimlerini izlemek kadar keyifli bir şey yoktur.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

@obulunmaz

298 total views, 3 views today

Please follow and like us:

You may also Like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sosyal Ağlar

Follow Me on Twitter

Haber Bülteni

×
www.000webhost.com