Follow Me

Haber Bülteni

Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.

[Kaynak]

Bunu da yanlış anladık!

En iyiyi tanımlamak konusunda problem yaşadığımız kesin. Evet bazı durumlarda en iyinin hangisi olacağını tam olarak kestirebilmek çok da kolay değil. Kime göre en iyi ? Ya da hangi öncelikleri göz önünde bulundurarak en iyi olduğuna karar verdin? Aslında neredeyse her konu için bu sorular geçerli ve bu soruların cevaplarını her defasında doğru veremeyebiliriz. Bu yüzden kararsız ve karamsar oturalım ve gereğini yapmayalım mı ? Tabii ki hayır, gücümüz yettiğince iyiyi anlamaya, doğruyu uygulamaya ve herkes için en iyisini seçmek konusunda ısrarcı olmaya devam etmeliyiz. Tam hissiyatımı aktaramayabilir ama bu konuda çok absürt örnekler verebilirim 🙂

  • İlk örnek tam da vermek istediğim örnek ve çok sevdiğim bir filmden İzlemeyenler kesinlikle izlemeli. Matt Damon, Robin Williams diyeyim, daha da bir şey demeyeyim. Good Will Hunting

  • İkinci örneğim ise anlattığım şey ile müthiş uyumlu değil ama umarım hissiyatımı aktarabilir. Yolcusunu en hızlı ve en güvenli şekilde varış noktasına ulaştırmaya çalışırken, karı maksimize edecek, yolu minimize edecek, “UBER” karşıtı olacak, arabasının arkasında “Emeğe Saygı” yazacak ama bu beyefendi senin beklediğin kuyruğu beklemeyecek ve emniyet şeridi kullanacak. Hiçbirimizin aklına yatmıyor değil mi ? Ama onun aklına yatıyor ve hem yaptığı işi en iyi yaptığını sanıyor hem de tekrar yazmayacağım yukarıdakileri yaptığını sanıyor. Bu esnada hepimizin ayarları ile oynuyor. Aslında kimi taşıdığını bilmiyoruz, belki de bir anneyi hastaneye yetiştiriyor, ya da çocuğunu kurtarmaya gidiyor. İkna olmadınız değil mi ? Bende olmadım.

Vatan sevgisini de yanlış anlamış olabilir miyiz ?

Siyaset yapmayacağımın garantisini vererek yazıyorum.

Üfürükten ülkemi seviyorum diyerek olmuyor elbette. Her konuda olduğu gibi bu konuda da “Laf çok icraat yok”  Bu konuda kızmamayı öğrenmeye çalışıyorum esasında, henüz tam becerememiş olsam da yol katettiğimi düşünüyorum. Daha büyük pencerelerden bakmayı öğrenmeye çalışıyorum. Benim aklıma genelde hep şu örnek gelir, başınıza gelen kötü bir şey sizi bazen daha kötüye karşı hazırlıklı hale getirir ve daha kötüsünden kurtulursunuz.

Mustafa Kemal Atatürk “Vatanını en çok seven, işini en iyi yapandır” diye boşa dememiş. En iyi yapmak için eğitim ve çalışmanın büyük gerekliliğini de her fırsatta vurgulamıştır. İşin önemini ya da büyüklüğünü gözetmeksizin iyi yapmaktan bahsediyoruz elbette. Bu konuda çok net Japonlara çok imreniyorum, gezmeye geliyorlar ve ülkemizde yerden çöp topluyorlar, imrendiğim kadar utanıyorum da, hiç bir zaman bu bilinçte olamayacağız diye düşünüyorum ama yanılıyor olma olasılığımın yüksek olduğu yalanıyla kendimi kandırıyorum :S Bu konu çok uzar ama kesmeyi tercih ediyorum. Derin sessizlik daha çok düşünmeye itiyor, sizi de derin sessizliğe davet ediyorum. Stadyumda 30.000 kişi ile birlikte durulan 1 dakikalık saygı duruşunun 1 saat düşünme ile aynı etkiye sahip olduğunu anlatmış mıydım?

[Kaynak]

Herkes dünyayı değiştirmeye çalışıyor, kimse kendini değiştirmek istemiyor…

Destekleriniz için teşekkür ederim.

@obulunmaz

234 total views, 3 views today

Please follow and like us:

You may also Like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sosyal Ağlar

Follow Me on Twitter

Haber Bülteni

×
www.000webhost.com