Follow Me

Haber Bülteni

Uzlaşma, Pazarlık ve İkna

[Kaynak]

Hayatımızın neredeyse her anında yaşar ve uygulama ihtiyacı duyarız. hep daha iyisi vardır. İş dünyası içinde başarının anahtarlarından bir tanesidir. İnce bir çizgidir, üstü de altı da sağı da solu da kötü hissettirir ya da kötü sonuçlar doğurur. Etik değerler her an göz önünde bulundurulmalıdır.

[Kaynak]

Takım üyeleri arası farklı görüş ve öncelikleri herkesten önce fark edebilme, tüm takımı ortak noktada buluşturma yönünde çaba gösterme becerisidir. Geleceği görmek mümkün değil fikrinden uzak, doğru tahmin ve incelemeler ile kısacası öngörülü bir yaklaşımla beklentileri önceden belirleyebilme, topluluğa cazip çözüm önerileri geliştirebilme, takımın hedeflerine (heveslerine değil) uygun ve bütünün menfaatlerini koruyarak, yeri geldiğinde tarafların beklentilerini aşağıya çekebilecek, pazarlık yapabilme ve hepsinden önemlisi olumlu sonuç üretebilme becerisidir. Konu yalnızca para değildir ama sonuçta paradır derseniz hayır demem, bana sorarsanız zamandır 🙂

  • Farklı fikirleri anlamaya çalışmaktan yılmayan, dinleyen, değerlendiren ve analiz eden kişiler bu yeteneğe yakındırlar. Farklı görüşler arasındaki paralellikleri kolayca anlayabilmek ve bu ortak yanları kullanabilmek sonuca ulaşmayı da kolaylaştıracaktır.
  • Kendi fikirlerini ise en net şekilde ifade edip, en net şekilde anlaşılması için de ek çaba gösterir.
  • Sorun ya da anlaşmazlık noktalarını fark etmek ve çözüm geliştirebilmek olmaz olmaz becerisidir.
  • Üzerinde uzlaşma sağlanacak ortak paydayı ve sonuçlarını çevresindekilere doğru bir şekilde aktarır.
  • Konuların önem derecesine göre ayrıştırılması konusunda uzmandır, bazen önemli konular uğruna önemsiz konuları feda etmesini bilmelidir.
  • Hızlı düşünmek ve sonuca ulaşıncaya dek peşini bırakmaz.

İkna süreci ise uzun soluklu ve daha zorlu bir süreçtir. O güne dek yaptığınız her hareket mutlaka karşınıza çıkacaktır. Tutarlılık en önemli etkendir. Bu konuyu başka bir yazıda değerlendirmeyi tercih ederim.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

@obulunmaz

313 total views, 6 views today

Please follow and like us:

You may also Like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sosyal Ağlar

Follow Me on Twitter

Haber Bülteni

×
www.000webhost.com