Follow Me

Haber Bülteni

Unutsak mı ? Hatırlasak mı ?

Yine Biz Karar Vermiyoruz !

Yönetilebilir olduğunu düşünsek de uygulaması biz ölümlüler için imkansıza yakın gibi görünüyor. Bazen daha çok hatırlamak istediğimiz şeyleri unutuyor ya da bir an evvel unutmak istediğimiz şeyleri de bir türlü unutamıyoruz. Unutmak isteyen kim ? Hepimiz değilsek de neredeyse hepimizin unutmak istedikleri var, her şeyi değilse de neredeyse her şeyi unutmak istiyoruz. Kabul etmeme hakkınız saklıdır. Eğitilebilir olduğunu ve geç kalmamış olduğumu bilsem eğitmek için elimden geleni yapardım ama biliyorum ki artık çok geç. Daha hızlı öğrenmek, daha çok hatırlamak ya da gereksizleri daha çabuk silebilme imkanı elde edebilmeyi diliyor insan ama nafile :S Yalnızca öğrenmek ve hatırlamakdan bahsetmiyorum. Çoktan seçmeli olsundan bahsediyorum 🙂

[Kaynak]

Daha vahiminden bahsedeyim, neredeyse bir çoğumuzun karıştırılmayı bekleyen çekmeceleri, gerekli/gereksiz evrakları ve hatta temizlenmeyi bekleyen epostaları ya da okunmayı bekleyen ya da okunmuş ama silinmemiş sık kullanılanları, unutulmuş sözleri, hatırlanmayan vaadleri, gerçekleşmeyen hedefleri, kitap arası notları, yapılacak işleri, tamir edilecek araçları … diye çok uzatırım. Buradan bir bireysel “Task Management” aracı kullanmanızı önerebilirim ama biliyorum ki onu da unutacaksınız. Yine de yazayım, ücretsiz etinden sütünden faydalanabilirsiniz.

Daha iyisi illa ki vardır ama bunlar bence gayet kullanışlı ve yeterli 🙂 Neyse konumuz yine teknolojiye gelmesin, ben başka şeylerden bahsediyordum.

Kötüyü Hatırlıyoruz !

Maalesef kötü deneyimlerimizi daha çok hatırlıyor ve daha geç unutuyoruz. Böyle mi yetiştirildik acaba, bununla yaşamak zorunda mıyız ? Değiştiremez miyiz ? Sorularını anında yapıştırası geliyor insanın. Şunun üzerine çalışan İsviçreli bilim adamları, lütfen bir çare rica ediyoruz. %100 uygulama sözü de veriyorum. Gerçi sen kimsin ki diyebilirsiniz. Böyle kalması hem geleceğimiz hem sağlığımız açısından daha faydalı da olabilir, sonunu nereden biliyorsun ki ya da utanmıyor musun insanlığın geleceğini karartmak uğruna İsviçreli bilim adamlarını meşgul etmeye de böyle şeyleri bizler için diliyorsun demeyin. Merak ediyor insan işte, bende çok merak edenlerdenim, huyum kurusun.

İyiyi Hatırlasak Ya !

İyiyi hatırlamayı da kutlamayı da beceremiyoruz. Kutlamadığımız için hatırlamıyor olabiliriz. Kaza geçirdiğinizde, sevgilinizden ayrıldığınızda, işten çıkarıldığınızda, şirketiniz battığında ya da başınıza herhangi kötü bir şey geldiğinde her biri için ayrı ayrı seremoniler oluyordur kesin, bu seremonileri nasıl unutursunuz 🙂 Kötü haber daha çabuk yayılıyor tabii ! Seremoniye katılan katılana 🙂 Gelin hepimiz ilke edinelim, başarılarımızı, güzel günlerimizi, keyif aldığımız anları, bir başkasının başarılarını, kısacası iyi olan her şeyi paylaşalım, yayalım ve kutlayalım. Biz yine de bokunu çıkartmayalım, Jim Carrey gibi yapıp her şeye evet demeyelim.

Aklıma şu geldi bunu da paylaşmış olayım. Yorumlamayacağım, çünkü biraz tatsız bir konu, daha iyi yönetilebilirdi diyeyim ve kapatayım.

1900 ‘lü yıllardan başlayıp taaaaa ki Kurtuluş Savaşına kadar halk o kadar çok savaş görmüş ve o kadar çok şehit vermiştir ki !  Savaştan dönebilen az sayıda kişi, gaziler ya da bir sebeple savaşa katılamamış kişiler haricinde köylerde yetişkin erkek yokmuş. Haliyle babalar, evlatları yanlarına gelince, diğer yetim çocukların içi acımasın diye, kendi evlatlarını yanlarından uzaklaştırırmış. Babalat, yetim çocuklar babalarını hatırlayıp daha fazla üzülmesinler diye, başkalarının yanında kendi evlatlarını sevmeye utanırmış. Çok zarif bir davranış elbette bu bir şekilde böyle sürmeyeymiş daha iyiymiş.

Niye anlattın diye soranlar için cevabım, herşeyi de paylaşmayalım. Kararınca yapalım bunu da derken bir de örnek göstermekti.

Hadi konumuza geri dönelim 🙂

Yönetilebilir bir hafızanız olmasını ister miydiniz ? Sonra da emin misin ? Ve son olarak Son kararınız mı ? Diye sormak istiyorum. Böyle bir şeye denk gelmiştim bir film ya da dizide. Son yıllardaki yaşantımızı ya da gittiğimiz yeri düşünürsek robotlardan tek farkımız buydu ama bunu da elimizden almak istiyorsunuz derim herhalde. Ben ileride liderliğini yapmasam da şu yapay zeka ve robot istilasında yer altında yaşayan ve insanlık için mücadele veren insanlardan birisi olacağım 🙂

Destekleriniz için teşekkür ederim.

John @obulunmaz Connor :))))))

304 total views, 3 views today

Please follow and like us:

You may also Like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sosyal Ağlar

Follow Me on Twitter

Haber Bülteni

×
www.000webhost.com