Follow Me

Haber Bülteni

Team Work Makes Dream Work

Takım olabilmek diyerek kısaltılamayacak kadar mühimdir. Neler içerir yazayım ben şuraya siz birleştirin en afilli cümlenizi sonrasında kurabilirsiniz. Merak etmeyin ben de kuracağım 🙂 Sevgi, Saygı, Paylaşım, İş Birliği, İlişki, Dinleme, Anlama, Yapıcı Eleştiri, Denge, Destekleme, Yardım Etme, Geliştirme, Sürdürebilme …

Takım Çalışması Budur!

Karşılıksız sevgiyi, sonsuz saygıyı, içten paylaşımı ve sürdürülebilir/geliştirilebilir işbirliğini içeren ilişkiler kurma, çevresini can kulağıyla dinleme, anlama ve üzerine görüşlerini en yapıcı şekilde ifade edebilme becerisidir. Ekip arkadaşları ile ortak hedefler koyabilmek ve bu hedefe hep birlikte ulaşabilecek etkin iş birliğini kurma becerisidir. Takımın hedefleri ile bireysel hedefleri ile bir denge kurabilme yeteneğidir. Takım çalışmasını sorgusuz destekleme, takımın ve yeri geldiğince hedefin dahi gelişimine katkı sağlayacak özveriyi gösterebilme sevgisidir. Takıma katkı verebilmek ve takım üyelerine yardımcı olmak ve bütün bu ilişkiler ağını sürekli destekleyerek geliştirebilme ve sürdürebilme isteğidir.

 • Görüşlerini açık ve net bir şekilde ifade etmesi beklenen ilk özelliktir. Hem yazılı hem sözlü iletişimde başarıyı yakalamak zorundadır. İletişimlerinde ast/üst fark etmeksizin ekip arkadaşlarının bilgi düzeyini artırmak konusunda hazır ve isteklidir.
 • Yayınlanmış ve yayınlanmamış tüm kurallara uyar, politika, açıklama, talimat vb. takım ruhunu destekleyecek her türlü bilgiyi harfiyen bilir ve destekler.
 • İyi ilişkiler kurması ve bunları gözü gibi koruması gerekir. Farklı seviyeler için uygun iletişim şeklini gözetmesi de önemlidir. Bu ilişkileri geliştirmesi ve ihtiyaç durumunda yeni ilişkiler ile desteklemek kritiktir.
 • Tüm bu ilişkilerde üst seviye tutarlı ve özellikle dürüst davranışlar sergilemesi beklenir.
 • Karşı olsun olmasın tüm fikirlere karşı esnek olabilmesi gerekmektedir.
 • Birlikte karar alabilmek konusunda özverili ve destekleyicidir. Enerjisini birincil olarak her zaman takım hedefleri doğrultusunda harcar.
 • Bireysel görevleri, takımı destekleyecek ve geliştirecek görevlerin önüne koymaz ve ikisinin uyum içerisinde düzenle çalışmasını sağlar.
 • Ekip başarısına inamak ve bu motivasyonu yaymaya heveslidir.
 • İlgili bilgileri ekiple zamanında ve eksiksiz olarak paylaşır. Doğru zamanda doğru kişilere iletmek kısmı ayrıca çok önemlidir.
 • Yeri ve zamanı geldiğinde takımı da kurumu da temsil edebilme becerisine sahip olmalıdır.
 • Amaç belirleme ve çözüm üretme konularında birlikte hareket etmek ve ihtiyaç duyulduğunda inisiyatif alabilmek ve bunu takımla uyumlu bir şekilde yürütebilmek önemlidir.
 • Takıma zarar verebilecek engelleri fark eder, ekibi bilgilendirir, çözüm yollarının hep birlikte üretilmesine destek verir. Ekibi de bu yönde motive eder ve cesaretlendirir.
 • Hassas birebir görüşmeleri de başarı ile sonuçlandırır. Bu tür görüşmelerden çıkan farklı bakış açılarını sentezler ve ekibin faydası için kullanmaktan çekinmez.
 • Birimler ve kişiler arasında oluşturduğu sinerji sayesinde kurum için yüksek faydalı fırsatları yakalar.
[Kaynak]

Son zamanların en popüler konularından bir tanesi “Takım Olabilmek” ve neredeyse herkes bu başlığa “Başarının Anahtarı” gözüyle bakıyorlar. Pek de haksız sayılmazlar. Bende inanan ve destekleyenlerdenim. Tam burada sinerji kavramı devreye giriyor. 2+2=5 olması nasıl sağlanır, bu sorunun cevabı için bu konuda sıkı bir çalışma şarttır. Birlikte çaba sarf etmek ve gerçekten mutluluk, başarı ve heyecanı birlikte yaşayabilmek için de kaçınılmaz görünüyor. Talep net, kim ne sunabilir ve başarılabilir mi ? Bu biraz lidere biraz takıma ve biraz da ortama bağlı bir konu. Hepimiz biliyoruz ki imkansız değil.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

@obulunmaz

202 total views, 3 views today

Please follow and like us:

You may also Like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sosyal Ağlar

Follow Me on Twitter

Haber Bülteni

×
www.000webhost.com