Follow Me

Haber Bülteni

Tahmin Edici İlaçlar – Sağlık 4.0

Tatmin edici ilaçlar değil, kafa karışıklığı olmasın aman diyeyim 🙂

Sağlık 4.0

Endüstri denildiğinde bir çok kişinin aklına sağlık endüstrisi gelmez (Bu benim yorumum, geneli kapsamayabilir) ama gerçekçi olmak gerekirse ticaretin ağa babası sağlık sektöründe yaşanmaktadır. Günümüz teknolojisi dikkate alındığında her sektör için olduğu gibi “Sağlık” içinde paralel büyüyen inanılmaz fırsatlar var. Benim merak ettiğim bizleri ne kadar sürede ve nasıl etkileyeceği aslında.

Harvard Üniversitesindeki Hocamız Gökhan Hotamışlıgil: “Genetiğin gizli alfabesini bulduk, okuma aşamasındayız. “

[Kaynak]

Daha Uzun Yaşıyoruz, Daha Uzun Yaşayacağız !

Yapılan araştırmalar aslında geleceğe umutla bakmamıza olanak veriyor. OECD ülkelerinde 90’lı yıllardan bu yana ortalama yaşam ömrü 75 ‘li yaşlardan 80’li yaşlara doğru ilerliyor ve çocuk ölümlerinin de neredeyse yarı yarıya azaldığını gösteriyor. Ne zaman ki kullanmakta olduğumuz teknolojileri bireysel olarak da sağlık sektörü içinde kullanmaya başlarsak bu iyiye gidiş şiddetini daha da artıracaktır. Bireysel olarak akıllı cihazları ve akıllı uygulamaları net bir biçimde sağlığımız içinde kullanmalıyız, ileri de çok işimize yarayacak. [Kaynak]

Kendi Sıhhatimiz Konusunda Daha Bilinçli Olmalıyız !

Kalp atış hızımızın ya da tansiyonumuzun ya da yağ oranımızın ya da kilomuzun ya da nefes alışverişimizin anlık, dakikalık, saatlik, günlük, haftalık, yıllık değişimleri çok önemli veriler olacak. Bu tür bilgileie çok daha kolay, çok daha hızlı edinebileceğiz ve ulaşabileceğiz. Bu tür hem yaşayabileceğimiz zorlukları önceden tahmin etmeye yarayacak ve hatta önleyici uygulamaları da otomatik olarak bizlere sunacak. Belki bu sayede daha sık doktora ihtiyaç duyacağız ama çok yakınımızda ve çoğunlukla ücretsiz ya da çok makul ücretlerle ulaşılabilir olacaklar. Kısacası sağlık kültürümüzde teknoloji ile birlikte değişime uğrayacak.

Dijital hastaneler zaten çok uzağımızda değil, ilaç sektörü de bu değişimden nasibini alacaktır. Ya sağlık endüstrisi çalışanları ? Onları da tabii ki büyük bir değişim bekliyor. Belki de veri sağlık endüstrisi için en önemli yapı taşı olacak.

Hepimizi etkileyeceği için çok ilgimi çekiyor. Sanırım bu konuda bundan sonra daha çok okuyacağım. Dijital ve bilişsel teknolojilere hep birlikte daha hızlı adapte olmamız gerekiyor. Blockchain teknolojisi de sağlık endüstrisini başka bir yere taşıyacaktır. Hali hazırda bu işe kafa yoran ve teknoloji üretmek için çabalayan çok sayıda kurum ve kuruluş var, bundan sonra da artarak büyüyeceğini düşünüyorum.

Destekleriniz için teşekkür ederim.

@obulunmaz

225 total views, 3 views today

Please follow and like us:

You may also Like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sosyal Ağlar

En Çok Okunanlar

Follow Me on Twitter

Haber Bülteni

×
www.000webhost.com