Follow Me

Haber Bülteni

(Sistem+Atik)*Düşünme

Ne diyorsun?

Bu soruyu kendime bende sordum, iyi bir cevap bulabildiğim söylenemez. Sistematik kelimesini böyle bölmek hiç anlamlı gelmedi bana, siz de durumlar nasıl? O kadar kolay otomatikleşmediğini biliyorum, sizin de kulağınızın bir kenarına yapışsın diye söylemek istedim. Başlık belki fazladan 3 kişi çeker diye böyle yaptım, itiraf ediyorum. İşe yarayacağından şüpheliyim ama olsun, yaptım/oldu :))) Neyse bir tanımlama verelim bakalım, alakasız olduğunu hep birlikte görelim. 

Tekrar edilebilir bir kurgu oluşturma becerisi diyerek geçiştirmek mümkün mü? Sadece tekrar edilebilir olmasının yeterli olmayacağını hepimiz rahatlıkla söyleyebiliriz. Kurgunun sürdürülebilirliğini hepimiz sorgularız herhalde. Uzun vadeli bir bakış açısının izlerini taşıyor olması da son derece önemli. Ölçme ve değerlendirme boyutlarını da içermesini ve bir gelişim öneriyor olmalı. Özellikle karar verme ve planlama aşamalarını sistem temelli ve düzenli sonuçlara hızla ulaştıracak nitelikte olmalı aynı zamanda. Hepsi bir araya gelince ancak sistematik bir düşünmeden bahsedilebilir. Bir çok yetkinliği yeterince geliştirmiş ve bir arada itinayla kullanabilen insanlar ancak uygulayabilirler. Tabii ki bir gelişim sürecidir. Fena bir tanımlama olmadı, bir daha okudum da baya iyi olmuş. Başka ne eklenebilir? Yorumlara siz de bir şeyler eklerseniz! Daha da geliştirebiliriz.

[Sistematik Düşünme]
  • Bilindik problemler için bir yaklaşım kurgulamak ve hayata geçirmek ile başlar. Gerekli bilgileri toplamak, iyi bir plan yapmak ve uygulamaya sokmak ve alınan aksiyonların sonuçlarını ölçümlemek ile son bulur. Çok rutin bir süreç gibi görünse de ileri seviye uygulamalarda başarı yakalayabilmek için ihtiyacınız olan pratiği ancak bu şekilde kazanabilirsiniz.
  • Beklenmedik problemler için gerekli yaklaşımları doğru kurgulamaya ve hayata geçirmeye ne dersiniz? Problemin zorluk seviyesinden çok beklenmedik bir problem oluşu kritiktir. Artık sadece bilgi toplayarak sonuca ulaşabilmek de güçtür. Bilgi toplarken bir taraftan da bilgi üretmek gibi bir zorunluluk vardır. Çözüme ulaşabilmek için gerekli planlama ve uygulamaya geçiş esnasında, ileride ortaya çıkabilecek sorunları da göz önünde bulundurmak gibi bir ihtiyaçta doğmuştur. Artık aksiyonların ölçümlenmesi de yetmeyecektir, ölçüm sonuçlarına bağlı olarak gerekli plan değişikliklerini yapabilmek ve olası değişiklikleri kusursuzca uygulamak gerekebilmektedir.
  • Gerçek dünyaya hoşgeldiniz. Bilindik ya da beklenmedik her türlü probleme nasıl yaklaşacağınızı ve neyi, nasıl kurgulayacağınızı ve hayata geçireceğinizi biliyorsunuz, değil mi ? Karmaşık ve belirsiz durumlar o kadar çok ki, ancak dinamik bir programlamanın hayatınızı kolaylaştıracağının farkındasınız. Planla, uygula, ölçümle yok artık. Teste ne dersiniz 🙂 Artık test denen meleti hayatınıza sokmalısınız. Test sonuçlarını ölçümlemek ve olası problemlerin tamamını testlerde yaşamalı ve bu bilgiler ışığında eksiksiz bir plan oluşturmalısınız. Ve artık kurguladığınız her şeyi, siz ve sizden sonrakiler defalarca rahatlıkla uygulayabilsinler, ya da ihtiyaç durumunda gerekli değişiklikleri rahatlıkla yapabilsinler diye çalışmalısınız. Sistematik Düşünme Becerisi bunu gerektirir.
[Welcome to The Real World

Geleceği kurtarmak için bu yaklaşımı hayatımızın vazgeçilmezi haline getirmek zorundayız. Zorluklarla mücadele gücümüzü artıracağına şüphe yok. Tamamlayıcı bir çok yetkinlik ile süper kahramanınız olacak.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

@obulunmaz

293 total views, 3 views today

Please follow and like us:

You may also Like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sosyal Ağlar

Follow Me on Twitter

Haber Bülteni

×
www.000webhost.com