Follow Me

Haber Bülteni

Rekabet Kültürü ve Etiği – Herkes mi rakip ?

Üzerine Yeterince Kafa Yorduk mu ?

Ben ve öncesi nesiller için çok net bir problem. Çoğumuz maalesef özellikle bu konuda iyi eğitilemedik. Deveye sormuşlar neren eğri ? Hakkını vermediğimiz ve üzerine yeterince kafa yormadığımıza da eminim. Bu sebeple yazıyorum. En küçük sosyal yerleşimden başlayıp yeryüzünde yaşayan herkes ile ayrı ayrı kıyaslandık ve hep ezildik. Şuraya not olarak bırakayım ki yanlış anlaşılmalara mahal vermeyelim.

Erken Not: Anasını-babasını suçlayan g_tt_r (Tepkimiz Düzene kardeşim)

[Kaynak]

Müfredat !

Bizim deneyimlediğimiz şey kesinlikle rekabet değildi. Olsa olsa bir yarıştı ve neredeyse hep kaybettik çünkü hep daha iyisi vardı. Bize öğretilen, anladığımız ve bildiğimiz rekabet algısı ise ulaştığımız noktanın bir kazanım olduğuna ne kendimizi ne de çevremizi ikna edebilmemize izin veriyordu.

Yeni nesilleri kaybetmemek için öncelikli olarak ebeveynlere bu iş anlatılmalı. Her dakika bu olguyu zihnimize kazıyacak sosyal yayınlara da ihtiyaç var. Eğitim şart diyerek geçiştirmek istemiyorum ama eğitim şart ! Geleceğimize yatırım yapmak niyetinde isek kesinlikle okullarda bu iş ciddi ciddi ele alınmalı, gerekiyorsa ders içeriği olmalı ve eksiksiz yeni nesile tam ve eksiksiz aşılanmalı.

Paylaştıkça Çoğalacak Emin Olun !

Sınırsız diyemesek de alayımıza yetecek kadar kaynak var. Yeter ki paylaşalım. Ama biz daha bilgiyi paylaşamıyoruz ! Ki buna rahatlıkla sınırsız diyebiliriz. Her an daha da büyüdüğünü bilelim. Konu şirketlere ya da çok para kazanmaya falan gelirse bu işin içinden çıkamayız. Ben başka şeylerden bahsediyorum, bizlere dikte edilen yaşantıdan değil. Aşacağız !

Kazananı Yok Bu Savaşın ! Kaybediyoruz !

Farkındalığımızı artıracak şey bu sanırım. Ya hep birlikte var olacağız ya da hep birlikte yok olacağız. Karar bizlerin. Sen ne diyorsun ? Az önce şunu yazdım, küçücük bir pastadan pay alabilmek için sonra sildim vazgeçtim, pasta küçük değil abi. Nasıl genlerimize işlediyse artık ! Bu payı alabilmek için çoğunlukla hepimiz insani değerlerimizden vazgeçiyoruz, hatta durmuyor dedikodu yapıyoruz, iftira atmak, çelme takmak, tükürmek hepsi var ulan. Nerem doğru ki demiş ! Hep daha iyileri olacak, unutmayalım. Her alanda böyle olacak hemde ! Nereden başlasak diye düşünmemeli ve en yakınımızdan hepimiz uygulamaya başlamalıyız.

Daha da geç kalmanın alemi yok, sonrakileri biraz düşünmekte fayda var !

 

195 total views, 3 views today

Please follow and like us:

You may also Like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sosyal Ağlar

Follow Me on Twitter

Haber Bülteni

×
www.000webhost.com