Follow Me

Haber Bülteni

Önceliklendirme Yeteneği

Bitmeyen iş yapmışlar dedikleri zaman genelde hep birlikte güleriz. Güldüğümüz kısmını anlamaya çalıştığım zamanlar çoğunluktadır. Gerçekler mi güldürüyor yoksa bitmeyecek olması mı asla emin olamamışımdır. Hepimizin içinde bir yerlerde bir mazoşist yattığına hiç şüphem yoktu. Sanırım bu dünya da benim de en çok sevdiğim şey kendimi doğrulamak.

[Kaynak]

Kimisi “Self improvement is masturbation” der 🙂 Welcome to Fight Club! Ben ise “Self-Important is biggest masturbation ever” diyorum. Her neyse buraya nasıl geldim bilmiyorum.

Şuradan geldim…

Eğer iş bitmiyorsa bir öncelik probleminin her zaman var olduğunu bilelim ve kabul edelim. Önceliklendirme yeteneği dediğimiz şey işleri, stratejiler, temel prensipler, günün getirdikleri, başta/arada koyulmuş ve yeni koyulacak hedefler ve en önemlisi kriz durumlarında doğru sıralayabilmek ve bazen sırayla bazen eş zamanlı yürütebilme becerisidir. Hadi irdeleyelim!

  • Beklenen sonuçları elde edebilmek (Bu beklenen kelimesine de hayranım, koyulan hedefe uygun gibi bir şey diye yazıyorum) amacıyla doğru sıralama yapmaktan bahsediyoruz. En temel beceri bu işte, varsa vardır, yoksa yoktur ama sonradan geliştirilebilir. Büyük bir pencereye ihtiyaç var.
  • En basit ve en büyük problem tam burada doğar, doğduğu yerde çözdün çözdün aksi halde boynuna dolanır. There is a snake in the grass! Ya da içimdeki İrlandalı diye tanımlıyorum. Kendi öncelikleri ile işin gerektirdiği öncelikleri birbirine bulamaz. Bu adım yanlış ise dön başa, doğru ise devam et.
  • Zaman, önem ve uygulama süreci parametrelerine göre ortaya koymakla ilerleme kaydetmeli, işin ihtiyaçlarına göre ise bu parametreleri farklılaştırmayı becerebilmelidir. Fırsat ve problemler karşısında öngörü sahibidir ve bazen henüz başlamak zorunda olmadığı işler ile alakalı önceden aksiyon alınması gereken başlıkları görür ve zamanında müdahaleler yapar. Bu adımla artık uzmanlık seviyesine giriş yapmıştır.
  • Ekibinin de belirlenen önceliklere uygun olarak alt hedeflere ulaşabilmesi yönünde gerekli iş bölümünü ve yönlendirmeleri yerinde ve zamanında uygulamayı becerir.
  • Tepe de yazdığımız tanımda adı geçen, Strateji/Prensip/Hedef ilişkisini her daim gözetir ve gerekli güncellemeleri yapmakta asla geç kalmaz.
  • Beklenenin dışında elde edilebilecek tüm pozitif sonuçlara ulaşabilmek için bir başka yetkinliğinden faydalanarak inisiyatif alır. Proaktif davranır ve doğacak tüm sonuçlara pozitif etki etmekten imtina etmez.

Eisenhower Matriksinden bahsetmezsek ayıp olur. Esinlendiğim ve sıklıkla kullandığım hem resmin hem yazının linkini şuraya ekleyelim.

[Eisenhower Matriksi]

İşleri bu matrise koyabilmek ve bu süreci yönetebilmek için gerekli yetenekten bahsettim ben daha çok aslında. Sonucu bizim yerimize zaten yazmışlar, yeniden keşfetmenin alemi yok. Gidiş yolundan ekstra puan almaktır amacım.

Destekleriniz için teşekkür ederim.

@obulunmaz

316 total views, 3 views today

Please follow and like us:

You may also Like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sosyal Ağlar

Follow Me on Twitter

Haber Bülteni

×
www.000webhost.com