Follow Me

Haber Bülteni

Krizi Fırsata Çevirmek!

Hepimizin başına kötü olduğunu düşündüğümüz, bazen kötü sonuçlar doğuran bazen ise olumlu sonuçlar doğuran olaylar başımıza gelir. Aslında olumlu ya da olumsuz sonuçlar doğurması bizim nasıl davrandığımıza bağlı olarak değişkenlik gösterir. Nasıl davranmalıyız?

[Kaynak]

Diyelim ki; çok faydalı olduğunu düşündüğünüz ve hatta çok sevdiğiniz bir ekip üyeniz, ekibinizden ayrılmak isteğini iletti. Kara kara düşünmenin ya da bizi nasıl terkeder ? Ne için terkeder? sorularını bir kenara bırakıp bundan da nasıl faydalanabilirsiniz bunu düşünün. Neler yapabilirsiniz? Hadi birlikte düşünelim.

  • Daha evvel yapmış olmalısınız ama yapmadıysanız, üzerindeki işleri hızlıca listelemenizde fayda var. Eğer iyi bir yapı kurduysanız, zaten içeride bir yedekleme algoritması devreye girmeli. Bunların hiçbirisi yoksa en hızlı şekilde bunları planlamanız gerekecek. Sakın atlamayın! Bundan sonrası içinde mutlaka her işin kritklik seviyesini ve kritiklik seviyesine göre yedekleme planlarını hazırlamanızda fayda var. Bakın aldık bir ders ve fırsata çevirdik bile.

[Kaynak]

  • Artık eski çalışanınız ama bir görüşme düzenlemenizde fayda var. Olabildiğince kibar ve güzel bir görüşme geçirmenizi tavsiye ederim. Krizi fırsata çevirme kısmı tam burada devreye giriyor işte. Duyacağınız her şey size pozitif katkı sağlayacak birer öneri niteliğindedir. Duyduğunuz herşeyi not alın ve tekrar tek başınıza ya da ekibinizle değerlendirmek üzere saklayın. Bundan sonra çok faydalı ve çok sevdiğiniz başka bir ekip arkadaşınızı kaybetmemek için doğru aksiyonları ortaya çıkarabilirsiniz.
  • Bu görüşmede de mutlaka büyük bir teşekkürü hak ediyor ve ihtiyacı var ise bir referans yazısını da hak ediyor. İhtiyacı varsa bu konularda mutlaka destekleyeceğinizi paylaşmalısınız. Her şey yolunda ise geri gelebileceği yönünde kapının açık olduğunu da bilmesinde fayda var.
  • Bu demek değil ki siz bir şeyleri yanlış yaptınız ama eğer varsa çalışan gözünden eksikleri dinlemek kadar büyük bir fırsat olamaz. Krizi fırsata çevirmekten kastım tamamen budur.

Kimsenin yokluğunu aramazsınız diye megalomanca bir cümle tabii ki kurmayacağım. Ama böyle bir yapı kurmanız gerektiğini bilmeniz çok önemli. Hepimizin üzerinde çeşitli ödevler var, bu ödevleri layıkıyla yerine getirebilmek için kendimizi ve içinde bulunduğumuz ya da yönettiğimiz yapıyı sürekli geliştirmekten başka bir yolumuz yok. Geliştirdikçe daha çok keyif almaya başlayacaksınız. Yerinizde saydığınız sürece ise sıkılmaya başlayacak ve muhtemelen mutsuz olacaksınız.

Seçim sizin!

200 total views, 6 views today

Please follow and like us:

You may also Like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sosyal Ağlar

Follow Me on Twitter

Haber Bülteni

×
www.000webhost.com