Follow Me

Haber Bülteni

Kişisel Güvenlik ve Suçtan Korunma Yöntemleri

Bildiğim iyi bir mağara var ! Oraya girmeye ne dersiniz ? Malum, suçtan korunabilmek için suçun kaynağından uzaklaşmanız gerekiyor. İşin şakası bu tabii ki, asla kaçmak yok, üzerine gideceğiz ve mücadele edeceğiz.

Kişisel Güvenlik !

Artık kişisel güvenlik öyle bir hal aldı ki, korunmanın bir yöntemi gerçekten var mı emin değilim !

İçişleri Bakanlığı diyor ki;

Değerli anne ve babalar, çocuklarımızla ilgili bakım ve gözetim sorumluluklarımızı aksatmayalım, bir başkasına devretmeyelim, kaybolmamaları için tedbirli olalım.

Nasıl yorumlayacağımı bilemiyorum, sizlere bırakıyorum. GSM operatörlerine belki de ceza vermişlerdir, ücretsiz sosyal mesaj verin diye bir ceza vardır belki de :)))) Bu mesajı da o yüzden almışızdır. İnanmadınız değil mi ? İnanın, güvenin !

[Kaynak]

Aile Apartmanında Oturmak ya da Oturduğunuz Apartman ile Aile Olmak

Bu zamanda oturduğunuz apartman ile aile olmak mümkün mü emin değilim ama gayret etmekte fayda var. Kurduğunuz iyi ilişkiler size, çocuğunuza, eşinize, annenize yol/su/elektrik olarak geri gelecektir. Siz komşunuza, komşunuz size göz kulak olabilir. Hatta siz mahallenize, mahalleniz de size göz kulak olabilir. Evinizin çevresindeki esnaf ile iyi ilişkiler kurmak iyidir. Nerede o eski mahalle kültürü demeyin sakın, o kültürü oluşturacak bireyler sizlersiniz. Mahallenin bakkalı, kasabı, perdecisi, mobilyacısı, sucusu, berberi, nalburu, iddaa(!) bayii, manavı, elektrikçisi, terzisi, fırını, kahvehanesi, kafesi, internet kafesi, manifaturacısı, son ütücüsü, muhtarı :)))) her kim varsa işte hepsiyle bir selamlaşmak kendinizi tanıtmak, ailenizden bahsetmek, nerede oturduğunuzdan, ne iş yaptığınızdan bahsetmek çok işe yarar. Size şaka gibi geliyor olabilir ama gerçekten değil, çevrenizdeki herkese aşina olmaya çalışın. Binanızda yaşayan insanlar ile iyi ilişkiler kurun demiştim ama çok iyi ilişkiler kurun diyerek pekiştirmek istiyorum. Onlarla sosyalleşmenin yollarını bulabilirsiniz. Bir sitede oturuyor iseniz apartmanda karşılaştığınız insanlar ile mutlaka selamlaşın. Kapıda var ise güvenlik ile mutlaka 2 dakika sohbet edin. Gelirken giderken sıcak bir çay, soğuk bir dondurma ya birazcık sohbet ve sıkıntılarını dinlemek hem sizi, hem onu hem de ailenizin bir gün hayatını kurtarabilir. Etrafınızda mutlu insanlar yaratmaya çalışın. Sitenizin bahçesinde bir doğum günü kutlaması varsa gidin insanlarla tanışın kaynaşın. Hediyeleşin ! Bahçede oynayan çocuklar ile iyi vakit geçirmenin yollarını bulun, çocukları mutlu etmeye çalışın. Birlikte futbol, basketbol oynayabilirsiniz. Birisi bahçede ise ikinci bir çay alıp yanına inin, sohbet edin.

[Kaynak]

Yooooo yooooo delirmiş falan değilim. Atom fiziğine de uzay hesaplarına da lanet olsun :)))) Etrafımızı güzelleştirmenin yollarını bulmalıyız, bu pislikten kaçmanın başka yolu yok. Mutlu insanlar yaratmak zorundayız, aksi halde çözüm üretebilmek mümkün değil. Bir başıma ben mi demeyin ! Bir yerden başlamak zorunda ve işaret fişeği belki de siz olursunuz. Etrafınızdaki insanların hemen ayak uydurmasını beklemeyin ama umun ki aynı iyi niyetle size yaklaşan insanlar olsun. Ben hala umudumu yitirmedim, siz de yitirmeyin ! Hiçbiri şaka değil. O kadar kötü bir hayat yaşıyoruz ki, daha da kötüleşmemesi için bir an evvel hep birlikte sorumluluk almamız gerekiyor. Bir başka hayatımız olmayacak.

Sokakta Durduk Yere Bıçaklanan 12. Kişi Olabilirsiniz !

Saatler içerisinde sadece sokakta yürüdüğü için bıçaklanan 12. kişi olmak istemiyorsanız, kıvılcımı başlatmalıyız. içimizdeki ışığı belki her yere yayarız. Biz bu değildik, bu olmayacağız ! Olmaması için çaba sarf edeceğiz. İyilik bitemez, bitmemeli !

Bunun çözümü bireysel silahlanma değil, ya da savunma sanatlarını öğrenecek halimiz yok, yanımızda herhangi bir kesici, delici bir alet taşımanın da hiçbirimize faydası yok ve olmayacak. Daha çok polis, daha çok asker ya da daha çok güvenlik görevlisi de çözüm değil, asla olmayacak da !

Gerçeklerden uzaklaşmayı sevmiyorum ama gerçeklerle yaşarken bazen umudumuzu yitirebiliyoruz, bu yüzden bu yazımda elimden geldiğince gerçeklerden uzaklaşmaya çalıştım, belki de her şey için çok geç ! Ama ya çok geç değilse :S

Unutmayın çözüm sizsiniz !

@obulunmaz

174 total views, 3 views today

Please follow and like us:

You may also Like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sosyal Ağlar

Follow Me on Twitter

Haber Bülteni

×
www.000webhost.com