Follow Me

Haber Bülteni

İş İlanlarında Ücret Bilgisi Olmalı mı ?

Tek Kriter Ücret Değil

Bir işi reddederken ya da kabul ederken tek baktığımız şey zaten ücret aralığı olmamalı, bunun tersini düşünüyorsak yanlış yoldayız diyebilirim. Önemini küçümseyen haindir 🙂

Bence, farklı ülkeler, ekonomiler, şirketler ve insanlar için farklı uygulamaları olmak zorunda gibi görünüyor. Ülkemizde sizce durum nedir ? Ülkemizde göz önünde bulundurmak ve yönetmek zorunda olduğumuz o kadar çok değişken var ki, bu bilgiyi görüşmede belirli seviyelere gelmiş kişiler ile paylaşmak daha anlamlı görünüyor açıkçası.

[Kaynak]

Peki hangi değişkenler ?

  • Aynı departmanda ya da aynı şirkette paralel pozisyonlarda görev alan mevcut çalışanlar,
  • Aynı departmanda ya da aynı şirkette ast ve üst pozisyonlarda çalışanlar,
  • Gelecekte bu şirkette çalışacak olanlar,
  • Aynı sektörde çalışanlar,
  • Aynı pozisyonda çalışanlar,
  • Enflasyon,
  • Döviz,
  • Şirket Hedefleri,
  • İç Dengeler 🙂

Ama yurt dışında bu bilgi bir aralık olarak paylaşılıyor diyenleri duyar gibiyim. Mümkün tabii ki ama bizler için uygun mu sorusunun cevabı bende net değil. Kişinin yetkinliğine göre değişkenlik göstermesi de muhtemeldir. Aranan adayın ya da aranan işin bulunamadığı örnek tam tersinden en az 5 kat daha çok olduğuna bahse girebilirim. Hal böyle olunca sizce de tek sorun ücret bilgisi mi ? Yine rahatlıkla Deve Eğrisinden bahsedebiliriz 🙂 Ama her iki taraf içinde zaman tasarrufu olmaz mı dediniz ? Aileniz hatta kendiniz hatta uyku ihtiyacınızdan daha çok zaman geçireceğiniz insanları ya da binaları ya da soluyacağınız havayı hissetmeden sadece ücret aralığını öğrenerek mi bir işe karar veriyorsunuz ? Bakalım panomuzda var mı? İşin tanımını daha doğru dürüst yapmayı becereremezken ücretine mi karar vereceğiz ! Ama dürüstlük, şeffaflık diyor hepsi ! Yok abi o sözde, ve ücret bilgisi paylaşılarak da dürüst ya da şeffaf olmuyorlar ! Genelde başvurularda işe talip olan kişiye maaş beklentisi daha en başta soruluyor zaten, çağırmasınlar görüşmeye diyenler de vardır kesin 🙂 İş dünyasında çevrenin önemini anlatmaya sayfalar yetmez. Gidiniz, tanışınız efendim !

Farklı görüşlere sahip olmamız iyi mi kötü mü emin olamıyorum 🙂 Şaka şaka, insanız hepimiz ve olaya tamamen farklı taraflarından bakabiliyoruz. Buradan ücret bilgisini ilanda yazmanın ya da yazmamanın iyi ya da kötü olmasına da karar veremeyeceğimiz net 🙂 Her şey ne kadar muğlak değil mi ? Sebebi bizleriz sanki. Çeşitlilik ! Ülke meselesi haline getirmek istemiyorum ama şunu da söylemeden edemeyeceğim. İşe alım süreçleri ile ilgilenen kişi kim ise bu “İnsan Kaynakları Yöneticisi” olur bazen, direk “Departman Yöneticileri” olur. Her neyse doğru insanları bir araya getirmek başarı ya da başarısızlığın altında yatan çok önemli etmenlerden bir tanesidir. Siz siz olun şirketlerinizde mutlaka konusunda uzman insanları barındırın. Konusunda uzmanları bir araya getirmek için konusunda uzman birisine ihtiyaç duyacağınız aşikar. Hadi işe aldık, bir de ölçümleme tarafına gelelim diyenleri de duyar gibiyim.

Bu konu uzar gider hacılar 🙂

207 total views, 3 views today

Please follow and like us:

You may also Like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sosyal Ağlar

Follow Me on Twitter

Haber Bülteni

×
www.000webhost.com