Follow Me

Haber Bülteni

İnsanlığın Yalnızca Kısıtlı Çözümler Üretebildiği Büyük Bir Problem

Akıllı telefonumda internetimin yokluğunu yaşadığım bir gün bu ihtiyacın varlığını hissetmiştim. Var iken farkında olmayabilirsiniz ama yokluğunu yaşadığınızda ihtiyacın sertliği hakkında çok net bir fikir sahibi olacaksınız.

[Kaynak]

Ulaşım ve Dağıtım Problemi 

Çoğunluk, daha büyük çevrelerde hayatın gereklerini yerine getiriyor. Bir köyde, kasaba da, sokakta ya da bir mahalle de ya da bir semtte ya da tek bir şehirde hayatımızın bütününün ihtiyaçlarını karşılayabilmek eskisi kadar mümkün değil. İhtiyaçlarımızın bir çoğunun karşılığını bir arada bulabildiğimiz yerler yaşam alanı olarak tercih etmemiz gereken yerler olacaktır. Yaşayan her bir bireyin optimizasyon ihtiyacı olan bir alan aslında. Bu konu için insanların önceliklerini ve ihtiyaçlarını irdeleyecek, önceliklerini belki de yeniden belirleyecek ve hatta bu bağlamda yaşam alanlarını belirleyecek mekanizmalar kurulsa hem tasarruf imkanı yaratılabilir ve hatta bu işten para bile kazanılabilir. Malum hiçbirimiz bu konuda müthiş yetenekli değiliz. Hatta bir çoğumuz bu kompleks yapı içerisinde boğuluyor ve yanlış kararlar vermeye devam ediyoruz. Şuraya gezgin satıcı problemi desem herhalde bir kısmımızın yüzünde bir tebessüm oluşacaktır 🙂

[Kaynak]

Başımdan geçen olayı kısaca özetleyeyim;

Telefon hattımı şirkete devrettim. Otomatik ödemeye bir şekilde alınamamış ve faturam ödenmemiş ve kötüsü bana bildirim bir şekilde gelmemiş ya da ben görmeden bilinçsizce yok ettim. Sabah her şeyden habersiz evden çıktım. Eşimi sağlık kontrolü için hastaneye bıraktım ve İstanbul’un karşı yakasında bulunan toplantıma doğru hareket ettim. Köprüyü geçtikten sonra akıllı telefonumu navigasyon özelliğini kullanmak üzere elime aldım ve sonuç hüsran. Gidemedim toplantıya, kötüsü kimseyi haberdar da edemedim bir süre. Adres bilgisine ulaşabiliyordum ama kendi aracımla gidemezdim de zaten, en fazla doğru semte ulaşabilirdim, müsait bir park yeri bulup, aracımı park edip, bir taksi çevirebilirdim, internetim olmadığı için uber ya da scotty yardımı çağırmak da mümkün değildi, bu motivasyon kaybıyla iş yerime dönmek ya da en fazla bir telefon bulup toplantıya gelemeyeceğimi iletmek en makul çözüm olduğuna karar verdim ve uygulamaya geçtim. Toplantının tarafları ile iletişim kurdum ve makul bir gerekçe sundum, trafiksiz yolları deneyimlerim sayesinde bulacağımı düşünerek iş yerime doğru yola koyuldum. Ne mümkün ! O lanet olası telefon ve uygulama yok iken hele İstanbul’da iseniz hele ki yaşadığınız yakanın tersi yaka da doğru yolu, trafiksiz yolu bulmanın mümkün olmayacağına o gün karar verdim. İş yerime ulaşmam saatlerimi aldı. Aslında gerçekçi olalım her biri için daha mantıklı ve makul çözümler vardı, uygulamamayı tercih ettim. Öncesinde de alınabilecek türlü önlemler olduğunu biliyorum, biliyordum ama yokluğunu olası görmediğim için önlem almamıştım. Yine olsa yine önlem almam diye tahmin ediyorum. Öncelikler, ihtiyaçlar !

Birbiriyle Bağlantılı ama Aslında 2 Farklı Konu

Yaşam alanı seçimi ve ulaşım problemi. İstanbul bu konuda hepimizi terbiye ediyor. Her gün aynı iş yerine hemen hemen benzer saatlerde gitmeme rağmen her gün hangi yolu hatta hangi sokağı kullanmam gerektiği konusunda destek alıyorum. Oturup buna saatlerce gülebiliriz. Bunu başka şehirlerde yaşayan arkadaşlarımla konuştuğumda komik bulduklarını söylemem gerekiyor. Kabul ediyorum, daha ilgi çekici olması açısından biraz abartıyorum. Ama çok da abartmıyorum, yaşayanlara soralım 🙂 Optimizasyon probleminin bir çözümü var mı ve bu çözüme nasıl ulaşılır en kritik soru aslında 🙂 O kadar çok değişken var ki ! Hepsini gözetebilmek mümkünse evet çözümü var ve ulaşılabilir. İsterseniz taşınma ya da yeni ev arayışı için bir kaç örnek konuşabiliriz. Aşağıya 1100 tane soru yazabilirim ama yazmayacağım, sadece nerede oturmak istersem orada otururum kararı seçim için size yeterli mi ? Bu da bir şey ! Buna ulaşabilmek için ya doğuştan şanslısınız, ya da zamanında yeterince dirsek çürüttünüz, hak ediyorsunuz ! Keyfini çıkarın !

Böyle kabasını almış sayıyorum kendimi, bu konuların her ikisi de ayrı ayrı detaylarıyla konuşulması gereken konular. Işınlanmak mı ? Henüz değil !

Destekleriniz için teşekkür ederim.

@obulunmaz

181 total views, 3 views today

Please follow and like us:

You may also Like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sosyal Ağlar

Follow Me on Twitter

Haber Bülteni

×
www.000webhost.com