Follow Me

Haber Bülteni

Güvenilirlik İnşası

[Kaynak]

Kendisinin üstlendiği yada kendisine verilen bir görevi beklenen düzeyde gerçekleştireceği, bu süre boyuncada birlikte çalıştığı kişilere tutarlı ve uyumlu davranışlar sergileyeceği konusunda kafalarda soru işareti yaratmama durumu diye adlandırabiliriz. Ya da üzerine bilgiye dayalı olmak koşuluyla sağlıklı analizler sonucu elde edilen verileri paylaşarak uygun söylem ve davranışları sergileyebilme düzeyi de denebilir.

[Kaynak]

Uzun ve meşakkatli bir süreçtir, bugünden yarına olmayacağına emin olabilirsiniz. Bir kez bu inşaatı dikebilirseniz, hele bir de sağlıklı ise yıkılması güç bir kaleniz olur ve sonra üzerine kule de dikersiniz, merdiven dayayıp gökyüzüne de ulaşırsınız. Bu sebeple çok önem verdiğim ve sizlerinde önem vermesini salık verdiğim bir davranıştır. Bu konuda hepimizin çok aşina olduğu Bosch abinin lafı var :)))

İnsanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim.

  • Zamanında ve eksiksiz iş yapma konusunda bir uzman olman gerekiyor her şeyden önce. Bu bir alışkanlık haline gelir ve çevrendeki insanlarda bu algıyı yaratmayı becerebilirsen ilk adımı sağlam bir şekilde atmış sayabilirsin kendini.
  • Zamanında ve eksiksiz yapmak yalnızca ilk adım ama unutma hiç bir iş tek bir adımda sonuçlanmıyor ve tabii ki güvenilirlik de tek adımda sağlanmayacak. Yol boyunca ve sürecin sonunda tüm faaliyetlerle ilgili net aktarımlarda bulunmalısın.
  • Problemleri sorun haline gelmeden yani büyümeden tespit edip, çözüm adına önerilerde bulunmalısın. Çözümü ne kadar istediğini hissettirmekten bahsediyorum. Yaklaşımını herkesin bilmesinde fayda var.
  • Güven dendiğinde elbette ilk sıralarda yine iyi bir sır saklayıcısı olman gerektiğini hatırlamanda fayda var. Bilgiyi saklamak ve gerekli ortamlar dışında paylaşmamak mühimdir.
  • Yayınladığın plana sadık kalmak, gerekli yerlerde inisiyatif almak, objektif değerlendirmeler yapabilmek, bilgiye ve veriye dayalı analizler yapmak, tutarlı davranmak ve koşulların baskısı altında kalmamak mühimdir.
  • Sağlıklı iletişim ile de sosu hazırlanır ve sürekliliği sağlanarak uzun inşaat süreci başlar.
[Kaynak]

Asla vazgeçmemeniz gereken bir erdem olduğunu unutmayın. Gerek sosyal hayatınızda gerekse iş hayatınızda sıkı sıkıya sarılmanız gerekiyor. Bir kere kaybederseniz tekrar kazanmak için gerçekten çok çabalamanız gerekecektir. Her defasında kendinize emin misin, diye sorabilirsiniz. İnşa kelimesi öylesine seçilmiş bir kelime değil, altını çizmek isterim.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

@obulunmaz

320 total views, 3 views today

Please follow and like us:

You may also Like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sosyal Ağlar

Follow Me on Twitter

Haber Bülteni

×
www.000webhost.com