Follow Me

Haber Bülteni

Farkında Olmak

Özgüven yazmak istemedim, bendeki karşılığı bu değil çünkü. Farkında olmak ya da en azından haddini bilmek daha çok oturuyor. Aslında hem kendinin hem etrafının farkında olmak ve haddini bilmek birlikte daha çok oturuyor. Her neyse, iş hayatının olmazsa olmazıdır farkındalık.

[Kaynak]

Doğru kararlar verebilmek, iyi seçimler yapabilmek ve özellikle mücadele etme kısmında kişinin kendi becerilerinin farkında olması ve beraberinde sorunları çözme, zorlukları üstlenme seviyesi diye tanımlasak fena olmaz sanki.

En temelden en üst seviyeye şu özelliklere sahip bir insandan bahsediyoruz aslında.

  • Farkında olmanın temel kuralı kendini bilmektir. Becerileriniz hakkında ya da bilgi düzeyiniz ve en önemlisi potansiyelleri hakkında gerçekçi bir değerlendirme yapabiliyor olmalısınız. Ne kadar kişisel ve göreceli değil mi ? Kilit kelimenin gerçekçi olduğuna emin olabilirsiniz. Eğer gerçekçi değilseniz, özgüveni yüksek bir balon olarak anılabilirsiniz. Eminim hiç istemezsiniz!
  • Yürek yemiş kişilerden bahsetmiyoruz ama yapabilirliklerinin farkında olarak sorumluluk alabilen kişilerden bahsediyoruz. Üretebileceğiniz sonuçları öngörmekten bahsediyorum.
  • Kendisi ile barışık insanlardan bahsediyoruz. Bunu daha geniş anlatmalıyım aslında. Mesela ben kendimle barışık değilim :))) Gelişime açık yönlerini biliyor ve buraya odaklanıyordur muhtemelen, bu iki özelliği neden tek maddeye yazdım söyleyeyim. Birbiri ile çeliştiğini düşünüyorum bu ikisinin bu sebeple aynı maddeye yazmak mantıklı geldi. Her ikisini de aynı anda taşımak yetenek ister. Tek koltukta iki karpuz :)))

[Kaynak]

  • Yine iki farklı konuyu buraya yapıştırayım. Sorumluluk almaya istekli olmakla, uzmanlığı olmayan ve katkı sağlayamayacağı konuları açıkça ifade edebilmek ayrı şeyler :)) Aynı anda yine her ikisini de ayarınca çözebilmeniz gerekiyor. Giderek çok özellikten bahsediyoruz. Hepsini aynı anda becerebildiğinizde başka birisi oluyorsunuz. Durun daha bitmedi!
  • Her ortamda farkındalığı, duruşu, oturuşu, kalkışı, konuşması … Her ne yapıyorsa güven veriyordur. Güven yaratmak konusu o kadar çok konu ile bağlı ki, ben bireysel başarının anahtarı bir kaç özellikten birisi olarak altını çizmek istiyorum. Altını çizmek yeterli, kalın ya da italik yapmamıza gerek yok 🙂
  • Özellikle zor durumlarda herkes kaçar ya da sessiz kalmayı seçer ya, yok abi tam da bu sertlikte konularda işte sorumluluk alır ve insiyatif kullanır. Aklıma Hitch toplantı sahnesi geldi. Farkındalık ya da özgüven derken ben Albert ‘dan bahsediyorum ya da Hitch adamımız Albert’a nerey etaşıyordan bahsediyorum dah adoğru olacak. Vance ‘den bahsetmiyorum, unutmayalım. Filmin fragmanını şuraya bırakayım. Merak edenler izlesin 🙂

  • Yeni kavramlara açık olabilmesi, öğrenme isteğinin üst düzey olması ve üstüne öğrenme kapasitesinin yüksek olması katmerli ekmek kadayıfı haline dönüştürür bu insanları. Daha evvel kurduğumuz bir cümle ile burayı biraz daha güçlendirelim. Beklenenin üstünde sonuçlar ortaya koyma konusunda çok yeteneklidir.

Tanıdığımdan değil de beni özgüven konusunda ikna etmiş bir video ile veda etmek, bu yazıyı burada sonlandırmak istiyorum. Lütfen bu videodan sonra başka şeyler konuşmayalım. Bir Rihanna dinleyicisi değilim ama Victoria Secret defilesine gelip rol çalmaya çalışan ve açık konuşmak gerekirse layıkıyla da tüm rolleri çalan Rihanna ‘ya merhaba diyorum. Videomuzu da alemlere salıyoruz. Selam olsun kendisine 🙂

Destekleriniz için teşekkür ederim.

@obulunmaz

285 total views, 3 views today

Please follow and like us:

You may also Like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sosyal Ağlar

En Çok Okunanlar

Follow Me on Twitter

Haber Bülteni

×
www.000webhost.com