Follow Me

Haber Bülteni

Dinleme Yeteneği


“Söz gümüş ise sükut altındır”


Diyerek başlayalım ve kısa bir de tanım verelim; Çevresindeki kişilerin görüşlerine değer verme ve en önemlisi özellikle diyalog esnasında tüm iletişim kanallarını açık tutarak, farklı görüşleri dinleme ve sağlıklı bir şekilde değerlendirmeye alma, düzeyidir. Tüm iletişim kanallarını açık tutmak kısmını bir kez daha vurgulamak istiyorum. Duymak, görmek, ihtiyaç dahilinde ise yerinde dokunarak gözlemlemek, örnekleri incelemek, konunun gelişimi için yine ihtiyaç dahilinde ise bir cevap ya da yeni bir önerme sunmak şeklinde değerlendirebiliriz.

Günümüz yöneticilerin en eksik kaldığı konunun bu olduğunu düşünüyorum. Gelişimin önündeki en büyük engel olduğunu söylememe sanırım gerek yok. Fikirlere değer vermek ve uygulamaya alınmasına katkı sağlamak kadar gelişimi destekleyen başka bir olgu yoktur. Katkı sağlayanların sayısı arttıkça, farklı bakış açılarını da içeren ve bütünü kapsayan bir proje ortaya çıkabilir. Ve fakat biz takım olma güdüsünü çoktan yitirip bireysel düşünen canlılar haline dönüştük bile. Umarım bunu kısa sürede yıkabiliriz.

[Kaynak]

Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

  • Karşımızdaki kişiyi etkilemeden, daha doğru söylem ile engellemeden, görüşlerini tam olarak ifade etmesine olanak sağlamalıyız. Dinlemenin ilk ve en önemli maddesi budur. Anlamaya sağlamak ya da geliştirmek sonraki adımlar geliyoruz ..
  • Hangi ortamda olduğumuzdan bağımsız (iş ortamında, sosyal ortamda, yazılı ya da sözlü iletişim halinde olabiliriz) aynı dikkati sergilemeli algılamak ve anlamak için mutlaka çabalamalıyız.
  • Ekip arkadaşımız ya da müşterimiz fark etmeksizin, dinlediklerini, algıladıklarını harmanlayarak iş yapma yöntemlerimizi şekillendirmeliyiz. 
  • Farklı görüşleri de sabırla dinler, anlamaya çalışır, varsa hatalarından ders alır ya da gelen görüş ile alakalı eksik parçaları tamamlamaya çalışır. Ön yargısız ve anlama isteği ile yorumlayabilmek çok önemlidir. Yani kendi görüşleri ile çatışan farklı görüşlerin sebeplerini ve arkasında yatan düşünce sürecini önlemek üzere çaba göstermekten bahsediyorum. Varsa bir itiraz en uygun üslubu belirlemek peşi sıra çok mühimdir.
  • Bir adım ötesi farklı görüşler var ise bunları duyabilmek için karşı tarafları teşvik etmelidir. Dinleyip, analiz edip, hızla algılamaya çalışmak bir beceridir. Bu analiz ve algı süreci sonrası geçerlilik seviyesini doğru belirlemek ve toplam süreci iyileştirecek aksiyonlar çıkarmak ise bir adım ötesidir. Uzlaşım için gerekli argümanları ortaya koymak ve bunu doğru üslubla karşı taraf ile paylaşabilmek ise zirvedir.
[Kaynak]

İletişimin öneminden bahseden onlarca hatta yüzlerce makale bulabilirsiniz. Ya da etkin dinleme yöntemleri araştırılabilir. Konuyu bunlarla desteklemek çok kolay. Dinlemek, analiz etmek, beraberce çözüm üretmek gerçekten keyiflidir. Denemenizi öneririm. 

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

@obulunmaz

377 total views, 3 views today

Please follow and like us:

You may also Like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sosyal Ağlar

Follow Me on Twitter

Haber Bülteni

×
www.000webhost.com