Follow Me

Haber Bülteni

Defence of The Steemians / League of The Steemians

DoTS / LoTS

Kuralların önceden koyulmuş olması oyunun adil olduğu anlamına gelmez. Adaleti dağıtan insan türü ise sonuç her zaman hüsrandır. Adaleti dağıtan 1/0 ise sorunun daha az olacağının garantisini verebilirim. Geleneksel oyunları geride bırakıp çok çok daha büyük bir endüstri haline geldiğini görmeye yaşım yetecek mi acaba ? Ya da ne olacak ki bunu yaşayamayacağım ?

[Kaynak]

E-Spor yazasım geldi. Aslında neden büyüyor ve daha ne kadar büyüyecek sorularına kendimce cevaplarım var.

  • Oyunun en başında herkes eşit şartlara sahip olacak
  • Oyunun içinde herhangi bir dış kaynak (Ücret) kullanarak avantaj sağlayabilecek herhangi bir özellik edinilemeyecek

Ne kadar net değil mi ? Rekabet en üst seviyeye, adaletsizlik ise minimum seviye indirilmiş gibi görünüyor. Böyle olunca insanın oynayası geliyor. Bir de tribünden sahaya inmek ne kadar hızlı ve kolay değil mi ? İyi mi kötü mü bilemedim ! Bir de artık o kadar hızlı gelişti ki hala hızlı ve kolay mı emin değilim.

E-Spor sadece E-Spor Değildir !

Artık çok büyük kurumsal organizasyonların var olduğu, devasa şirketlerin yönettiği çok milyon dolarlık (hatta çok milyar dolarlık) bir ekosistem haline geldi. İlerleyen dönemde daha da gelişeceğini görmek için kahin olmaya gerek yok. Oyuna özel ekipmanlar hatta ve hatta oyunculara özel ekipmanlar dahi tasarlanmaya başladı. Oynamaya hevesli milyonlar olduğunu da biliyoruz. Dur diyebilecek kim var bilemiyorum. Yok !

E-Spor Ekipmanları ve Eşitlik İlkesi

Bu ekipmanların eşitlik ilkesini bozacak seviyede fark yarattığını söylememe gerek yok herhalde 🙂 Turnuvalarda ya da liglerde eşit şartlar sağlanıyor mu ? İnanın bilmiyorum. İştah kabartacak cinsten ödüller olunca bilim ve teknoloji herhalde en çok burada kullanılıyordur. Vakti zamanında makro mouse + ekstra fonksiyonlu klavye + pedal + combo paneller kullanmış bir MMORPG oyuncusu olarak teknolojiyi lehine kullanma konusunda çeşitli deneyimlerim olduğunu söyleyebilirim. Nerede o eskiler diyecek halim yok, şimdikiler öttürür !

[Kaynak]

Türkiye Ne Yapıyor ?

Gönül vermiş, çabalayan ve ulusal başarılar elde eden hem klüp, hem oyuncu hem de yöneticiler mevcut aslında. Üstüne koyma konusunda şu an kıvranıyoruz sanırım. Çok daha iyisinin yapabileceğimizden hiç şüphem yok. Yatırım yapmadığımız sürece bundan öteye gitmeyeceğine de eminim bu arada. Şu an üzerine ekleyemediğini rahatlıkla söyleyebilirim. Hala ulusal yeterince destek görmüş bir organizasyonun varlığından dahi söz etmek pek mümkün değil. Çok daha iyisini hak ediyor çünkü. En azından bence !

  • Bahçeşehir Üniversitesi bir teşekkürü hak ediyor. [Link]
  • Beşiktaş & Fenerbahçe & Galatasaray bir teşekkürü hak ediyor.
  • Dünya’da ve Türkiye’de bu işin büyümesine büyük emek harcayan [Riot Games] en büyük teşekkürü hak ediyor.

Fırsat bulsam da daha çok vakit geçirebilsem dediğim sayılı keyiflerimden bir tanesi. Gerçi artık bizden geçti, yeni nesiller 🙂

Destekleriniz için teşekkür ederim.

215 total views, 3 views today

Please follow and like us:

You may also Like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sosyal Ağlar

Follow Me on Twitter

Haber Bülteni

×
www.000webhost.com