Follow Me

Haber Bülteni

Bilgiyi Ortada Bulamayanlar!

Bilgi çağındayız tabii ki! Dünyanın oluşumundan itibaren ortaya konmuş bilginin büyük yüzdesi son 25-30 yılda insanlığa hediye edildi. Tam burada ikiye ayrılıyoruz.

 • Bilgiyi ortaya koyanlar
 • Bilgiyi ortada bulamayanlar (Bu Biziz!)

[Kaynak]

Bilgi sahibi olmayı geçtim ya da doğru bilgi sahibi olmayı geçtim. Artık doğru bilgiye, doğru ve güncel kaynaklardan ulaşmak ve artırıyorum bu bilgiyi ihtiyaca göre şekillendirebilmek artık beceri demeyeceğim tam bir sanat diye düşünüyorum.

İlk Seviye Yetkinlikler

 • Yok artık diyebilirsiniz ama ilk iş ihtiyaç duyulan bilgiyi doğru şekilde anlamak benim gözümde. Bilgi çoğaldıkça konu o kadar kompleks bir hale dönüştü ki artık ihtiyacı bile doğru tanımlayamadığımız durumlar ile karşılaşmaya başladık. Şaşıranlar el kaldırsın. Çok el görüyorum!
 • İhtiyacı ortaya koyduğumuza göre artık bilgiye ulaşacağımız kaynakları çok yönlü araştırmaya geldi. Çok yönlü kelimesi öylesine yazılmış bir öbek değil, başlı başına bir konu olur. Bunu bir ara irdeleyelim.
 • Elde ettiği güvenilir ve güncel bilgileri derler ve sunar.

Bunları hakkıyla yapan aslına bu yetkinliği temel seviyede yerine getirmiş sayılır ve üstüne koymak üzere sağlam bir altyapıya sahiptir.Dahası ne demeyin okumaya devam edin.

Dahası Var! 

 • Bilgiye nereden ulaşacağını bilmek tabii ki ayrı bir sanat, temel seviyeyi hakkıyla yapan bir süre sonra bu yeni yetkinlik seviyesine ulaşacak ve haliyle bilgiye ulaşma süresini nazaran çok kısaltacaktır.
 • Ve artık hepsinden önemlisi bir fabrikaya dönüşebilirsiniz. Ne mi üreteceksiniz ? Veriyi kullanarak bilgi üretmeye başlayacaksınız. Bu yeni seviyenin temel taşıdır.
 • İhtiyacı biliyor ve anlıyorsunuz, doğru ve güncel kaynaklardan çok yönlü araştırıyorsunuz en babasından sunuyorsunuz, bilgiye daha hızlı ulaşıyor ve eldeki verileri bilgiye dönüştürme fabrikanız dahi var. Önünüzde de hedefler var, bu hedefleri değerlendirerek sadece ihtiyaç duyulan bilgiye yönelik çalışmalar yapabilmek de tabii ki kıymetli. Niye bu kadar uzun uzun yazdığımı hemen anlatayım. Benim başıma sıklıkla geliyor ki, eminim bir çoğunuzun başına da defalarca gelmiştir. Bilmediğiniz ya da nazaran az bildiğiniz bir konu hakkında araştırma yaparken kendinizi uçsuz bucaksız bu bilgi denizinde konudan tamamen alakasız bir yerde bulduğunuzu itiraf edin lütfen. Benim çok başıma geldi. Bu seviyeye ulaşmış birisi direk olarak hedefe gidecek doğru adımlara atabilecek yetiye sahip olmalıdır. Sahip değilseniz bu seviyede değilsiniz!

[Kaynak]

Sensei!

 • Tebrik ederiz! Bilgiye nereden ve nasıl ulaşılacağı yani yöntem konusunda artık bir uzmansınız ve hatta detaylı araştırmalar yaparken geniş bir ekibi koordine edecek ve en önemlisi alt araştırma başlıklarını belirleyebilecek ve eldeki kaynakları en etkin şekilde dağıtacak kadar da konunuza hakimsiniz! Gerçekten hakim misiniz ? Çok çalışmak gerek çok!
 • Bilgi kaynaklarınızı sürekli güncellemeyi de ihmal etmiyorsunuz değil mi? Bu kadar hızlı üretimi olan bilgi sürekli yeni değil bazen güncel bilgileri de içeriyor. Doğru bildiğimizin değiştiğini ya da tamamen yanlış hale dönme olasılığını göz önünde bulundurmamak sanırım saçmalık olurdu.
 • Özellikle bir uzmanlık söz konusu ise gelişmeleri yakın bir şekilde izlemeniz ve değerlendirmeniz gerekiyor. Bazen bu bilgiyi siz değiştireceksiniz. O zaman denklemin bir tarafındasınız demektir. Ki denklemin bir yerinde olmak aslında bu seviyeyi gerçekten hak ettiğinizi gösteriyor, emin olabilirsiniz.
 • Nihai hedef var, farklı kaynaklar var, farklı kişiler var, güncellenmiş ve bir araya getirilmiş bir çok bilgi var. Uzmanlığınızın bu seviyesinde ortaya bir çıktı da verebiliyorsunuz.

[Sensei]

Artık oldunuz siz oldunuz. Sizden yetiştirin bize, çok ihtiyacımız var! İhtiyaç çok büyük, bir tane yetiştirip bırakmayın lütfen onlarca hatta yüzlerce ve hatta binlerce istiyoruz. Gözümüz doymaz bu konuda!

Destekleriniz için teşekkür ederim.

@obulunmaz

457 total views, 3 views today

Please follow and like us:

You may also Like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sosyal Ağlar

Follow Me on Twitter

Haber Bülteni

×
www.000webhost.com