Follow Me

Haber Bülteni

Baskı da Neymiş!

Günümüz piyasa koşulları ve rekabet göz önünde bulundurulduğunda her birimiz kısıtlı sürede daha çok iş üretmek zorunda bırakılıyoruz. Bütçe, kalite standartları ve elbette müşteri memnuniyeti gibi sayısız gerekçelerle de baskı altında hissedebiliyoruz. İyi bir Jonglör tarafından yönetilmiyorsak da benzer baskıyı hissederiz. Bugün konumuz ise baskı altında hissettiğimizde nasıl davranmamız gerektiği ve bununla nasıl başa çıkacağımız.

[Kaynak]

Daha evvel üzerinde durduğumuz konuyu şuraya ekleyelim tabii ki; Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır. Siz en iyisini yaptığınızda muhtemelen ekibin yıldızı olacak ve bu baskıyı görme olasılığınız çok az olacak. Hatta belki ekip arkadaşlarınız üzerinde bir baskı unsuru olacaksınız. Çok sevmesek de bu durumu kabullenmek ve severek kendimize iyiyi örnek almak zorundayız.

Olumsuz şartların ve türlü baskının olduğu yerde hem işini kalitesini düşürmeyeceksin, hem de temel prensip ve kurallara uyarak görevini en iyi şekilde yerine getireceksin, işte bu beceridir dostum! Bu özelliğini terk etme!

[Kaynak]

Kimisi sırasıyla, kimisi paralel yürüyecek işlerin sıralı tam listesi aşağıda, öğren, uygula, falan filan :)))

 • Hedefi en iyi şekilde tanımlamakla kalmamalısın, üstüne ortaya çıkacak sonuçları da eksiksiz listelemelisin. İkisini bir arada daha işin en başında net olarak ortaya koy ki alem delikanlı görsün!
 • Sen yaparsın hiç şüphem yok ama bir de hedefe ne kadar sürede ulaşacağından da bahseder misin? O zaman mutluluğun zirvesine ulaşacağım. Sen de!
 • Bunları yapan adam çoktan detaylı bir planlama da yapmış ve hedefe ulaşmaya engel koşulları da çoktan belirlemiştir ve ne ile mücadele edeceğini çok iyi biliyordur.
 • Engelleyici unsurlar ortaya çıktıktan sonra uygulama standartlarını belirlemelisin, bu karmaşa ile boğuşmanın yegane yoludur.
 • Senden başka işin bir ya da birkaç ortağı var ise yukarıdaki tespit, girdi ve çıktıların tamamı hakkında bilhassa olumsuzluklar konusunda ekip arkadaşlarını çok iyi bilgilendirmelisin ki onlar da türlü zorluklara karşı hazırlıklı olsunlar.
 • Birlikte çözüm arama kadar keyifli bir iş yoktur. Gerek bireysel inisiyatif alarak gerekse ekip ortak kararı ile sonuca doğru beraberce ilerlemek müthiş haz verir. En zor şartlarda dahi arayış içerisinde olmaktan asla vazgeçmemelisiniz.
 • Belirli aralıklarla hem kontrol hem raporlama yapmalı, hem uygulayıcıları hem de işin sahiplerini eksiksiz süreç konusunda bilgilendirmelisiniz.
 • Olumsuzluklar ve engelleyici unsurlar hakkında bu çözüm arayışları sizi ne kadar yavaşlatsa da bazen engelleri ortadan kaldıracak yöntemlere çok kolay ulaşabilecek ve sonuca daha hızlı ulaşacaksınız. Hedefe kilitlenmek ne kadar önemli olsa da bazen ara hedefler koyarak engelleri ortadan kaldırmak zorunda kalacaksınız.

[Kaynak]

Artık daha çok baskı altındasınız!

 • Farklı yöntemler geliştirmelisin, daha evvel kullanılmamış yolları kullanmak zorunda kalabilirsin. Çok şükür fırsat oldu da Bohemian Rhapsody filminden küçük bir kesite bende yazımda yer verebileceğim. Diyor ki; Talih, cesurları her zaman ödüllendirmiştir.
 • Baskı unsurlarının yaratacağı maliyeti ortaya koymalı ve hatta sıkı bir şekilde raporlamalısın.
 • Yukarıda bahsettiğimiz kalite standartları, prensipler, müşteri memnuniyeti .. unutmadık değil mi? Bundan asla vazgeçmeden ilerlemenin yollarını bulmak zorundasın. Dışında bir durum için yine raporlamak zorundasın.
 • Olumsuzlukların tekrarlamasına müsaade etme, mutlaka önlem al.
 • Önceliklendirme, yaptığından keyif alma ve sağlıklı düşünme yetilerinizi asla terk etmeyin.
 • Ve sırada tabii ki en sevdiğim, Birbirinizin Hayatını Kolaylaştırın! Edindiğin deneyimleri ekibinin gelişimi için kullan, eksiksiz aktar ve onların aynı hatalara düşmesine asla ve asla müsaade etme 🙂

Ya da bırakır kaçarsın! Şaka şaka oldun artık, hayırlı olsun, budur!

Destekleriniz için teşekkür ederim.

@obulunmaz

273 total views, 3 views today

Please follow and like us:

You may also Like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sosyal Ağlar

Follow Me on Twitter

Haber Bülteni

×
www.000webhost.com