Follow Me

Haber Bülteni

Araştırma İçgüdüsü ve Öğrenmeye Yatkınlık

Bizi araştırmaya iten sebep nedir hiç merak ettiniz mi? Sadece merak olamaz değil mi? Peki içgüdüsel olabilir mi? Neden olmasın! Bu benim uydurmam 🙂 Aslında araştırma içgüdüsü hepimizde var ama kimimizde baskılanıyor bir şekilde, ana sebep tembellik olabilir ya da öğrenmeye yatkın değilsen bir süre sonra bu içgüdüyü köreltiyor olabilirsin. Öğrenmeye yatkın kişiler bir de araştırmacı karakterde ise ortaya katma değerli işlerin çıkması kaçınılmaz olabilir. Kararlarını bilgiye dayandırma ve sonrasında edindiği bilgileri kullanıma sunma becerisi ile mutlu sona ulaşması muhtemeldir.

 

Kimdir? Nedir? Ne Yapar ?

  • Çevresindeki her türlü bilgiyi ihtiyaç seviyesinde araştırır, çekinmeden sorar ve mutlaka öğrenir.
  • Olası değişiklikleri (yeni olabilecek her şey) vakit kaybetmeden çabucak kavramanın yollarını arar ve mutlaka etkin öğrenme ile uygulamaya da alır.
  • Farkındalığı yüksek seviyede olduğu için, mevcut ya da gelecekteki fırsat ve problemlere direk odaklanabilir, yine yerinde araştırmalarla her türlü bilgiyi araştırır ve fırsat ise istifade eder yok değil problem ise çoktan teşhisi koymuş ve çözümler üretmiştir. (Finishing-20)
  • Doğru kaynağa ulaşma hızı, antrenmanlı olduğu için çok yüksektir. Bu hızı ile yetinmez ve edindiği her türlü bilginin düzenli raporlanarak sisteme kazandırılmasını sağlar.
  • Öğrenme süresi kısadır. Doğuştan mı çalışarak mı bilmem ben. Bunu İsviçreli bilim adamları da tartışıyor. IQ mu dersiniz ? EQ mu dersiniz başka bir Q var mı bilmiyorum. Ben XQ diye uydurayım ama hızlı öğrenir. Bunun tabii ki her türlü durumda ekmeğini yer.

[Kaynak]

  • İlgi alanı ya da uzmanlığı olsun olmasın neredeyse her alanda etkin araştırmalar yapabilmek yeteneği ise ancak çok çalışarak elde edilir. Onu da hızlı öğreniyorsa zaten şapka çıkartacağız, önünde saygıyla eğileceğiz.
  • Kavram da öğrenir, metod da öğrenir, araştırırken optimizasyon da yapar. Yine elde ettiklerini bir aleme sunarlar, tavsiyede bulunur, yol yordam gösterir ve üstüne çözümler sunar.
  • Anlaşılabilir ve kullanılabilir hale getirmek büyük sevap, teknik bilgi dahi olsa kullanıma uygun hale getirir, böylelikle bu bonusları da affetmez.
  • Ara ara söylüyorum buraya da yazayım 🙂 Sayılarla bezenmiş ve tabii ki bilgiye dayalı karar verme yetisini ekibine de benimsetir, onlara da araştırma içgüdüsünün nasıl zinde tutulacağını ve nasıl harekete geçirileceğini, çalıştırılacağını da öğretir, guru olma yolunda ilerler 🙂

[Kaynak]

Biz hayvan mıyız? Neden içgüdülerimizle hareket edelim ki? Diye 2 tane sert soru gelirse ikisine de keyifle cevap vermek isterim.

Sadece ikincisini yorumlayayım zaten ilki içinde bir izahat içerecek 🙂 Ben içgüdülerimle hareket ettiğimi düşünüyorum, içgüdülerimle hareket etmem beni hayvan yapıyorsa o zaman ilk sorunun cevabı evet 🙂

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

@obulunmaz

[Featured Image]

293 total views, 3 views today

Please follow and like us:

You may also Like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sosyal Ağlar

Follow Me on Twitter

Haber Bülteni

×
www.000webhost.com