Follow Me

Haber Bülteni

Analitik ve Betimsel Yaklaşım

Yetkinlikler kılavuzumuzun ilk ögesi olmayı hak etse de sıra ona şimdilik geldi. Bir sonraki paylaşımım listenin bütünü olsun ki sıraya da riayet edelim artık. Çok daha iyi olur.

İlla mühendis olmanız gerekmiyor analitik ya da betimsel yaklaşmak için ama bir avantaj sağladığınız doğrudur. Önce tanımlayalım hadi;

Hedeflere ulaşabilmek için ortaya çeşitli planlar ve projeler koyduğunuzu düşünün. Bu çalışmaların sonuca ulaşabilmesi için özellikle önceliklerin mantıklı/anlamlı bir çerçeveye oturtulması gerekiyor. Bu öncelikleri ise ya parçalara ayırarak ya da adım adım mantıksal bir sıra takip ederek anlayabilme özelliğiniz var ise analitik ve de betimsel bir yaklaşıma sahipsiniz diyebiliriz.  Ek olarak yol boyunca elbette iş yapma ve karar alma süreçleri yaşayacaksınız, mevcut durum ve planlananı sayısal değerlerle inceleme, eldeki verileri değerlendirmeye alarak sonuca varma becerisini de kuyruğuna eklediğinizde zinciri tamamlamış olacaksınız.

Vardır ya da yoktur durumu söz konusu değildir. Güncel metodlar ekledikçe evrilen ve güç kazanan bir nitelikten bahsediyoruz. Kullanabildiğiniz araçlar kadar becereklisinizdir. Bir kaç tane sıralayayım isterseniz. Niceleri daha var, aklınızda bulunsun. Ayrıca aşağıdaki görsel linkini de incelemenizi tavsiye ederim.

[Kaynak]

 • Access
 • Excel
 • Tableau
 • Python
 • Google Fusion Tables
 • Matlab
 • DevExpress
 • Qlikview

En basit seviyede ilk yapılması gereken temel işlem ve faaliyetleri belirlemek ve bunlar arasında bir öncelik belirlemek. Sonrasında asıl yolculuk detaylandırarak başlıyor.

[Kaynak]

 • Problemleri parçalara ayrıştırma ve tek yönlü sebep sonuç ilişkisi kurma ilk adım olarak karşımıza çıkıyor. İkinci adımda ise karşılaşılan durumlarda atılacak ya da atılması istenen her adımın avantaj ve dezavantajlarını sayısal bulgularla ortaya koyarak devam eder. Son olarak tüm sonuçları değerlendirerek öncelikleri belirler. En önemli konu ise tüm durumları sayısal olarak ifade edebilme yeteneğidir.
 • Bir üst seviyede ise problemin nedenleri hakkında zaten fikir sahibidir. Hatta olası tüm sonuçları önceden rahatlıkla tanımlayabilir. Olaylar arasındaki sebep sonuç ilişkisini tüm yönleriyle rahatlıkla görebilir. Bunların sonucunda karşısına çıkabilecek engelleri önceden tanımlayabilir ve bir kaç adım ileride planlama yeteneğine sahiptir.
 • Farklı alternatifleri rahatlıkla planlayabilir, rakamsal modeller kurarak test edebilir ve hatta birlikte çalışma ihtimali olmayan, birbiri ile çatışabilecek fonksiyonları önceden fark ederek planlarda değişiklikler yapabilir.

[Kaynak]

Problem tespiti, süreç analizi, parçalara ayırma, öncelik belirleme .. diye devam ediyor. Önemli olan kısım bunların bütününün rakamlarla ifade edebilme, tanımlayabilme ya da modelleyebilme olduğunu umarım anlatabilmişimdir.

[Kaynak]

Şuraya Kaizen, 6 Sigma, 5S ‘de diyeyim tam olsun. Ölçemezsen yönetemezsin de diyeyim tam olsun.

[Kaynak]

Destekleriniz için teşekkür ederim.

@obulunmaz

284 total views, 3 views today

Please follow and like us:

You may also Like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sosyal Ağlar

Follow Me on Twitter

Haber Bülteni

×
www.000webhost.com